LAETUS nodo

Kilar, Kowalski, Lutosławski, Magin, Szymanowski, Tansman

Spektakl „LAETUS nodo” łac. ( barwny węzeł ) w choreografii dr Zofii Czechlewskiej, wieloletniej tancerki solistki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” to autorski projekt twórczy, powiązany z tematyką polskich rytmów tanecznych na przestrzeni XX wieku począwszy od neoklasycyzmu przez II polowe XX wieku, aż po współczesność.

W dziele występuje podział na cztery pory roku, obrazowy i emocjonalny w swoim wyrazie i odczuciu, odzwierciedlający osobiste emocje i wrażenia w stosunku do międzyludzkich zależności.

Priorytetowy łącznik stanowi folkloryzm jako środek wyrazu części interpretacyjnej warstwy muzycznej spektaklu. Niewątpliwie spektakl ten będzie uświetnieniem i hołdem dla Twórców Polskiej Muzyki XX wieku dla których folkloryzm był częścią inspiracji emocjonalnej w konfrontacji ze stylizowaną warstwą ruchową.

Wykonawcy:

  • soliści baletu: Marta Baranowska, Milena Burchardt, Monika Cegiełkowska, Paulina Tworek, Piotr Cegiełkowski, Adam Czechlewski, Marek Kulig, Krystian Olszowski, Łukasz Zasik
  • śpiew acapela: Anna Klimczak

 

Idea dzieła artystycznego:
Treść spektaklu opiera się na bazie emocjonalnej warstwy międzyludzkich zależności i wzajemnych poszukiwań ludzkich; czasem zaskakujących, czasami wzmacniających w nas pozytywne emocje.

Spektakl zbudowany jest z czterech obrazów – czterech duetów tanecznych symbolizujących pory roku:

  • Wiosna – czas rozkwitu, marzeń i budzącej się chęci do życia;
  • Lato – czas miłości, związku, spełnienia i burzliwych nadziei;
  • Jesień – czas rozterek, przemijania i nostalgii;
  • Zima – czas pełen snu, myśli oraz przyszłości.

Pojawiające się w warstwie muzycznej poszczególnych kompozycji liczne tematy, zmiany rytmiki i nastroju – pozwalają na zbudowanie emocjonalnego obrazu, w którym prawa logiki nie zawsze obowiązują.

Efekty wyrazowe muzyki w uzupełnieniu ze współczesnym ruchem tworzą nową jakość i styl, zaś budowanie napięcia, wyhamowania stają się bazą w budowaniu dramaturgii i ekspresji scenicznej.

Trailery spektaklu - autor Wojtek Korpusik

„LAETUS nodo”

łac. (barwny węzeł)